معرفی شرکت قطارهای مسافربری مهتــاب سیــرجم

Previous
Next

 ۱-تاریخچه شرکت

شرکت مهتاب تجارت خزر با مسئولیت محدود در تاریخ ۱۳۸۷/۰۶/۱۱ و طی شماره ثبت ۳۲۹۸۶۴ تاسیس و در تاریخ ۱۳۸۸/۱۰/۱۳ به شرکت مهتاب سیر جم به شماره ثبت ۳۲۹۸۶۴ و شناسه ملی ۱۰۱۰۳۶۹۳۸۶۰ تغییر نام یافته و شرکت از مسئولیت محدود به سهامی خاص تبدیل شد.این شرکت که با هدف حرکت در مسیر تعالی و توسعه کمی و کیفی خدمات مسافری در حوزه حمل و نقل ریلی پا به عرصه وجود گذاشت، در سال ۱۳۸۸ با شرکت در مزایده اقدام به خرید ۸۷ دستگاه واگن پارسی شامل ۶۲ واگن ۶۰ نفره، ۲۵ واگن ۶۶ نفره، ۷ دستگاه واگن رستوران، ۷ دستگاه واگن مولد برق، ۲۳ دستگاه واگن اتوبوسی ۹۶ نفره و ۲ دستگاه واگن اتوبوسی ۷۰ نفره از شرکت قطارهای مسافری رجا نمود. در سال ۱۳۹۱ نیز نسبت به ساخت دو دستگاه واگن مولد برق اقدام که یکی در همان سال و دیگری در سال ۱۳۹۲ تکمیل گردید.
در مهر ماه سال ۱۳۹۰ انجام کلیه امور فنی و راهبری واگنهای شرکت نورالرضا شامل ۵۴ واگن مسافری، ۵ دستگاه رستوران و ۵ دستگاه واگن مولد که در مسیرهای تهران-مشهد، تهران-شیراز، تهران-کرمان و اصفهان-مشهد تردد می‌نمودند به این شرکت واگذار گردید. در راستای سیاست­های هلدینگ، در سال ۱۳۹۴ راهبری قطارهای نورالرضا به خود آن شرکت واگذار شد.
در راستای نوسازی ناوگان، استفاده از ظرفیت موجود در گروه و جلب رضایت مشتری از سال ۱۳۹۲ تعمیر اساسی ۵۰ دستگاه واگن پارسی و تبدیل ۱۲ واگن اتوبوسی به واگن­های سه‌تخته در دستور کار این شرکت قرار گرفت. تا انتهای سال ۱۳۹۴ تعداد ۱۶ دستگاه واگن پارسی مورد تعمیرات اساسی قرار گرفته و تعداد سه دستگاه واگن سه‌تخته و یک واگن رستوران تحویل شرکت شد. با توجه پیشرفت کند قرارداد، در سال ۱۳۹۴ قرارداد تعمیرات اساسی واگن‌های پارسی و سه‌تخته کردن واگن‌های اتوبوسی فسخ شده و برنامه‌ریزی‌ جهت انجام این امور صورت پذیرفت. در سال ۱۳۹۵، تعمیرات اساسی ده دستگاه واگن پارسی انجام گرفت.
در دی ماه سال ۱۳۹۵ با لغو مجوز سیر ۲۵ دستگاه واگن اتوبوسی، سیر قطار در مسیر تهران-اهواز لغو شد، از طرفی بر اساس تحقیقات انجام شده و با رایزنی‌های لازم با راه آهن، مسیر تهران-یزد به مسیرهای سیر قطارهای شرکت افزوده شد.
در سال ۱۳۹۷ قطارهای شرکت مهتاب سیر جم در مسیرهای تهران-خرمشهر، اهواز-مشهد، تهران-اندیمشک، تهران-مشهد و تهران-یزد تردد می کردند که به دلیل پایش درآمد و هزینه‌های مسیرها به صورت جداگانه و زیانده بودن قطار تهران-اندیمشک از تیر ماه ۱۳۹۷ از مسیرهای ریلی این شرکت حذف گردید.
با توجه به ابلاغ آیین نامه راه آهن مبنی بر  بازسازی واگن های مسافری و عدم سیر واگن های بالای سی سال (درصورت عدم بازسازی)، در نتیجه از سال ۱۳۹۶ سیاست شرکت از توسعه ناوگان به حفظ ناوگان تغییر یافت.

درسال ۹۸ شرکت نسبت به بازسازی ۱۰ دستگاه واگن پارسی ۶۶ نفره (در این واگنها سال ۱۴۰۰ به مرز ۳۰ سالگی می رسید) براساس آیین نامه راه آهن در قالب سطح یک راه آهن با حداقل قیمت ممکنه اقدام نمود که پس از بازسازی طی قراردادی به شرکت نورالرضا به صورت اجاره در مسیر قم- مشهد و مشهد بستان آباد واگذار نمود و سپس موفق به گرفتن یک رام قطار از آبان ماه در مسیر قزوین مشهد شد.

 از تیرماه سال ۹۸ با رایزنی های انجام شده با راه آهن شرکت موفق به تغییر مسیر از تهران خرمشهر که دارای استهلاک زیادی   می باشد به مسیر کم استهلاک تهران مشهد و قزوین مشهد گردید.

درسال۹۹ شرکت با مشکل شیوع ویروس کرونا و کاهش شدید مسافر مواجه گردید به طوریکه تعداد مسافر جابجا شده نسبت به سال گذشته به یک سوم کاهش یافت ولی شرکت با کاهش و مدیریت هزینه و در آمد موفق به سپری نمودن سال با کمترین مشکل ممکنه نمود.

۲-اطلاعات ثبتی

نام شرکت ،تاریخ ثبت ،آدرس و  شماره تماس

نام شرکت

مهتاب سیرجم

تاریخ ثبت :

۱۳۸۷/۰۶/۱۱

سهامدار اصلی :

گروه سرمایه گذاری توسعه ترابر ایرانیان

مرکز اصلی شرکت :

تهران  خیابان سنایی  خیابان هفتم  پلاک ۱۹  ط ۱

شماره تماس:

۸۸۸۱۳۹۸۰

آدرس اینترنتی شرکت :

www.mahtab-sj.ir

آدرس ایمیل شرکت :

info@mahtab-sj.ir

 

۳-موضوع فعالیت

 حمل و نقل ریلی بار و مسافر سرمایه گذاری طراحی ساخت تولید بازسازی و نگهداری تعمیرات تدارک و تجهیز خرید و فروش-بهره برداری و راهبری انواع واگن لکوموتیو و سایر کشنده ها و ماشین آلات لوازم یدکی مواد اولیه محصولات و تاسیسات زیر بنایی و روبنایی مورد نیاز صنایع ریلی کشور و انجام کلیه فعالیت های خدماتی ، اقتصادی ، تجاری، بازرگانی و عمرانی قانونی و مرتبط با آنها پس از اخذ مجوزهای لازم مشارکت با اشخاص حقیقی و یا حقوقی و موسسات و شرکت هیا ایرانی و یا خارجی واجد صلاحیت فنی و مالی برای حمل و نقل ریلی مسافر و کالا و ارئه خدمات طبق مقررات و قوانین مربوط به سرکمایه گذاری و خرد سهام سایر شرکت ها و موسسات عمومی تعاونی و یا خصو.ص مرتبط با فعالیت شرکت تصدی هر گونه عمل بازرگانی مربوط به جابه جایی مسافر و حمل کالا و ارائه خدمات در جهت تحقق اهداف شرکت و امور راهبری قطارهای مسافربری و خدمات پذیرایی امور راهبری قطارهای باری انجام خدمات ایستگاهی و پایانه های حمل و نقل راه اهن ایجاد شعب در کلیه نفاقط کشور اخذ وام . تسهیلات از بانکها و موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی عقد رارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی شرکت در مناقصات و مزایده ها دولتی و خصوصی ترخیص کالا از کلیه گمرکات واردات کلیه کالا یا مجاز بازرگانی مربوطه و. عقد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی که سوددهی آن به نفع شرکت باشد وتودیع وجوه سپرده بلند مدت و کوتاه مدت در بانکها و یا صندوق تعاون

 ۴-عنوان سهامدار                       

  • شرکت توسعه ترابر ریلی ایرانیان                 
  • شرکت مهندسی تدبیر عمران جم                
  • شرکت توسعه ترابر ایرانیان            
  • شرکت نورالرضا اصفهان                

 ۵-معرفی خدمات

خدمات شرکت مهتاب سیر جم جابه‌جایی مسافر در بخش ریلی می‌باشد. مسیرهای در اختیار این شرکت به صورت جدول زیر می‌باشد

مسیر
حرکت

طول
مسیر (کیلومتر)

مدت
زمان سیر (ساعت)

تعداد رام

اهواز- مشهد و بالعکس

۱۷۴۲

۲۵ 

۳

تهران  مشهد و بالعکس

۹۲۶

۱۰ 

۲

تهران  یزد و بالعکس

۶۰۲

 ۷.۵

۱

قزوین  مشهد و بالعکس

۱۰۵۲

۱۲

۱

 

۶- تعداد سایت‌ها

هم‌اکنون شرکت مهتاب سیر جم دارای یک باب دفتر مرکزی، یک سایت تعمیراتی واقع در راه‌آهن ج.ا.ا، ناحیه مشهد، ناحیه اهواز و ناحیه اندیمشک می‌باشد.

۷- تعداد ناوگان


نوع واگن

تعداد
(کوپه)

ظرفیت
(نفر)

تعداد کل

تاریخ ساخت

تاریخ بهره برداری در ایران

سن فعلی

وضعیت

درجه یک اکسپرس پارسی
۶۰ نفره

۱۰

۶۰

۲۱

۱۳۷۰

۱۳۷۰

۳۰

فعال

۱۰

۶۰

۳۲

۱۳۷۲

۱۳۷۲

۲۸

فعال

۱۰

۶۰

۸

۱۳۷۳

۱۳۷۳

۲۷

فعال

۱۰

۶۰

۱

۱۳۷۴

۱۳۷۴

۲۶

فعال

درجه یک پارسی ۶۶ نفره

۱۱

۶۶

۲۵

۱۳۶۹

۱۳۶۹

۳۱

فعال

درجه ۲ اتوبوسی آلمانی

۹۶

۲۵

۱۳۴۲

۱۳۸۷

۵۸

لغو مجوز سیر

رستوران آلمان شرقی ۴۸ نفره

۴۸

۷

۱۳۵۸

۱۳۵۸

۴۲

فعال

مولد برق ۶۶۰ ولت

۱

۱۳۷۲

۱۳۷۲

۲۸

فعال

مولد برق ۶۶۰ ولت

 

۶

۱۳۵۸

۱۳۵۸

 ۴۲

فعال

مولد برق ۶۶۰ ولت

۱

۱۳۹۱

۱۳۹۱

 ۹

فعال

مولد برق ۶۶۰ ولت

۱

۱۳۹۲

۱۳۹۲

 ۸

فعال

مجموع واگنهای فعال

۱۰۳

مجموع واگنهای خروجی

۲۵